صفحه شخصی فرهاد آذیش   
 
نام و نام خانوادگی: فرهاد آذیش
تاریخ عضویت:  1398/10/02
 روزنوشت ها    
 

 وام مسکن بخش عمومی

5

یکی از راه‌های رایج برای خانه‌دارشدن، دریافت وام مسکن و خرید ملک با آن است. بانک مسکن یکی از بانک‌هایی است که به صورت تخصصی در این زمینه وام می‌دهد. در ادامه به بررسی انواع وام‌هایی که بانک مسکن ارائه می‌دهد، و شرایط و قوانین دریافت این وام‌ها می‌پردازیم.

وام مسکن جوانانوام مسکن زوجینوام مسکن خانه اولی‌ها (وام مسکن یکم)دریافت وام مسکن با اوراق بانک مسکنوام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن (طرح ۱ و ۲)وام مسکن جوانان

جوانان با حداقل سنِ ۱۸ سال می‌توانند از بانک مسکن این وام را دریافت کنند. حساب پس‌انداز مسکنِ جوانان، یکی از انواع حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت است، که دارنده‌ی حساب قادر می‌باشد با رعایت برنامه‌ی سپرده‌گذاری ارائه شده توسط بانک، در بلندمدت و با شرایط خاص استثنائی از مزایا و تسهیلات ویژه‌ی حساب مذکور برخوردار شود. سقف تسهیلات در وام مسکن جوانان در تهران ۲۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ (​کرج، مشهد، تبریز ، اصفهان ، کرمانشاه،اهواز، قم و شیراز) ۲۱۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۸۴ میلیون تومان می‌باشد.

وام مسکن زوجین

سقف تسهیلات این وام که مخصوص زوجین است، برای تهرانی‌ها ۱۶۰ میلیون، در شهرهای بزرگ ۱۲۰ میلیون، و در سایر شهرها ۸۰ میلیون تومان است. نرخ سود فروش اقساطی در این وام ۸ درصد است و مدت بازپرداخت آن ۱۲ سال می‌باشد. کاهش نرخ سود در سالیان اخیر بسیار به صرفه و حدود ۹ درصد بوده است و شرایط گرفتن وام برای متقاضیان را راحت تر از قبل کرده است.

وام مسکن خانه اولی‌ها

اگر به دنبال خرید اولین خانه‌ی خود هستید، این وام مناسب شماست. شرایط گرفتن آن از نظر سنی، برای متقاضیان مجرد، حداقل ۱۸ سال است. در این صورت باید درآمدی مستقل از خانواده داشته باشید تا در بازپرداخت به مشکل نخورند. البته این وام مخصوص زوجین نیز می‌باشد و شرط قبلی برای آن‌ها وجود ندارد. شرایط گرفتن وام مسکن با تسهیلات سه ساله همراه است.

دریافت وام مسکن با اوراق بانک مسکن

شرایط این وام به این صورت است که در کنار میزان درخواست وام خود، همراه با خرید اوراق مربوطه، ۲۰ میلیون تومان وام بیشتر دریافت می‌کنید. مزیت گرفتن وام مسکن بدون سپرده با دریافت مبلغ اضافی ۲۰ میلیون تومانی، عدم خرید اوراق بابت این مبلغ است. توجه به این موضوع، این مبلغ در صورتی به متقاضی تعلق می‌گیرد که حداکثر وام مربوط به شهر خود را تقاضا کند.

به عنوان مثال اگر در شهر تهران وام مسکن زوجین توسط زوج های عزیز دریافت گردد، سقف آن مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود. سپس ۲۰ میلیون تومان وام دیگر به نام وام جعاله در کنار این مبلغ دریافت می شود. به دلیل نوع وام مسکن یعنی بدون سپرده بودن آن ۲۰ میلیون تومان دیگر وام مسکن زوجین به این عزیزان تعلق می‌گیرد که در نهایت وام مسکن بانک مسکن برای زوجین ۱۴۰ میلیون تومان خواهد بود. به طور کلی سقف تقاضای وام در حالت ترکیبی، یعنی تسهیلات خرید اوراق، بدون سپرده گذاری و جعاله، به ترتیب برای زوجین در تهران و شهرستان ها ۱۴۰ میلیون، ۱۲۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود و برای افراد تک نفره ۹۰ میلیون، ۸۰ میلیون و ۷۰ میلیون است.

طرح ۱ و ۲ بانک مسکن

به موجب این طرح، همزمان با سپرده‌گذاری با حداقل سپرده ۱۰ میلیون تومان، در ازای درصدی از مبلغ سپرده، تسهیلاتی با سقف ۲۰۰ میلیون تومان و به صورت میان‌مدت به فرد پرداخت می‌شود، که این مبلغ معادل ۸۵ درصد میزان سپرده خواهد بود. نرخ سود سپرده‌گذاری در این طرح، به صورت نرخ سود علی‌الحساب سالانه ۲ درصد است. نرخ سود تسهیلات نیز سالانه ۱ درصد است. حداکثر مدت بازپرداخت در این طرح ۶۰ ماه است. البته تسهیلات گیرنده می‌تواند در قرارداد خود مدت زمان کمتری را برای بازپرداخت به بانک اعلام کند. این وام، برای خرید کالا یا خرید خدمات است، برای مثال با این وام می‌توان مسکن یا خودرو خرید و یا حتی شهریه دانشگاه را پرداخت کرد! وام مسکنِ طرح ۱ و ۲، به هر فرد حقیقی مجاز به اخذ تسهیلات و حتی اشخاص حقوقی معرفی شده توسط وی و همچنین بستگان درجه یک او تعلق می‌گیرد.منبعِ این مطلب برای مطالعه‌ی بیشتر: «بلاگِ مانیشِن»

شنبه 21 دی 1398 ساعت 11:07  
 نظرات